اخبار

ارتباط مزاج و نوع گوشت مصرفی

هر مزاجی چه نوع گوشتی باید مصرف کند؟

خصوصیات عمومی همه گوشت‌ها

به افراد مبتلا به بیماری های گوناگون پیشنهاد می‌شود که گوشت نخورد. به این خاطر که هضم گوشت برای دستگاه گوارش سخت است و برای استفاده آن باید دستگاه گوارش نیرومندی داشت. از سمتی هم می گویند که مزاج گوشت گرم است، پس مشخص می‌شود اشخاصی که ‌مزاج گرم دارند نباید زیاد گوشت استفاده کنند. گوشت حیواناتی که جهت استفاده انسان ذبح می گردد، در شرایط ویژه ای گرم‌تر می‌شود؛ حیوان هر چه قدر جوان‌تر، چاق‌تر و پرتحرک‌تر باشد، گوشت آن گرم‌تر است. رنگ حیوان هم بر مزاجش اثر دارد ، به این معنی که هر چه رنگ آن تیره‌تر باشد مزاجش هم گرم‌تر است. ما در این مقاله ارتباط مزاج و نوع گوشت مصرفی را بررسی می کنیم .با ماهمراه باشید.

گوشت گوسفند
مطلوب ترین گونه گوشت برای مزاج آدمی گوشت گوسفند است. گوشت بره‌ای که سنش از ۶ماه کمتر باشد، از گوشت گوسفند هم بهتر است. به هرحال برای استفاده گوشت بخش راسته یا سردست یا دست و سینه گوسفند از قسمت ران مطلوب تر می باشد.
– گوشت گوسفند در قیاس با سایر گوشت‌ ها ، سریع تر و راحت تر هضم می شود، به این معنی که به سهولت هضم شده و دستگاه گوارش را تحت فشار قرار نمی دهد.
– درون گوشت گوسفند نرم‌تر و دارای تری زیاد تری است.
– از لحاظ غلظت، خونی که گوشت گوسفند می سازد خون مطلوب تری می باشد.
– استفاده گوشت گوسفند برای افراد مبتلا به سوداوی نافع است.
– سبب تقویت قدرت جنسی زن و مرد می گردد.

گوشت بز

ماهی را بیشتر از گوشت و مرغ بخریم

ماهی را بیشتر از گوشت و مرغ بخریم

گوشت بز برای اشخاصی که عملکرد فیزیکی کمی دارند، بهتر است. در صورتی که سن بز بین ۶ماه یا یک سال باشد، گوشت آن از نظر کیفیت و مزیت ها مثل گوشت گوسفند است. گوشت بزغاله در قیاس به گوشت بز لطیف تر است و خون لطیف‌تری هم می سازد. به اشخاصی که کارکرد بدنی بسیاری دارند پیشنهاد می‌شود گوشت بره با سن ۶ ماه یا گوشت بزغاله استفاده نمایند. این را مد نظر قرار دهید که هر چه رنگ گوشت بز روشن‌تر باشد، گوشت آن کمتری لطیف خواهد بود و بالعکس.

گوشت کبک
گوشت کبک گرم مزاج و خشک است و در دسته گوشت‌های نرم قرار دارد. در طول چند سال گذشته با اطلاع از خصوصیات کاربردی گوشت کبک، افراد زیاد تری به استفاده آن علاقه دارند.
– گوشت کبک دارای اهمیت غذایی زیادی است.
– خون بسیاری تولید می‌کند.
– استفاده این گوشت امکان دارد سبب چاقی شود.
– به خاطر مزاج خشکی امکان دارد سبب یبوست شود.
– سبب عملکرد بهتر قلب می شود.
– قوه جنسی را تقویت می کند.

گوشت بلدرچین
مزاج گوشت بلدرچین هم دقیقا مثل کبک گرم و خشک می باشد. گوشت بلدرچین اهمیت غذایی بسیاری دارد و خوب است که به شیوه متداول هم طبخ شود؛ نه به شیوه کبابی. استفاده گوشت بلدرچین به سلامتی کمک می‌کند.
– سبب لطیف تر شدن پوست می‌شود.
– قوه جنسی را در بانوان تقویت می کند.
– جهت طبخ گوشت بلدرچین خوب است که روغن بهره مند شوید.
– استفاده گوشت بلدرچین با چاشنی‌های ملس یا شیرین مانند آلو، رب انار، شکر و سکنجبین پیشنهاد می شود.
– استفاده زیاد تر از اندازه و همیشگی گوشت بلدرچین سبب ایجاد سردرد می شود.

گوشت شتر و شترمرغ
محققان طب سنتی گوشت گوسفند را به خاطر سازش بهتر با بدن انسان مطلوب تر اعلام کرده اند. اما گوشت جانوران مختلف مزیت های نافعی دارد و جهت درمان یا جبران نقصان استفاده شان پیشنهاد می‌شود. مثل گوشت شتر و شترمرغ که استفاده افراطی آن ها ممنوع است اما منافع زیادی هم دارند.
مزاج گوشت شتر گرم می باشد و برای اشخاصی که دارای مزاج سرد و تر یا غلبه خلط بلغم دارند، خوب است. گوشت شترمرغ هم دارای مزاج گرم و خشک است و کلسترول ندارد، پس به اشخاصی که به چربی یا کلسترول خون مبتلا هستند ، استفاده گوشت شترمرغ پیشنهاد می‌شود. بهترین راه این است که گوشت شترمرغ را چرخ کنید و با چرخ‌کرده گوشت گوسفند ترکیب کنید و با آن غذا بپزید.

گوشت میگو
گوشت جانوران دریایی اصولا سرد و تر می باشد اما در بین آنها گوشت میگو کمی فرق دارد و مزاج گرم و تر دارد. استفاده میگو در برنامه غذایی جای خود را پیدا کرده است و دوست داران خاص خودش را دارد.
– نباید میگو را تنهایی استفاده کرد. گوشت میگو را باید با سکنجبین مصرف کنید.
– با اهمیت ترین ویژگی میگو این است که نیروی جنسی را در مرد و زن تقویت می کند.
– هضم میگو راحت نیست یا به بهتر است بگوییم دیر هضم است، پس اشخاصی که مشکلات گوارشی دارند نباید گوشت میگو مصرف کنند.

موارد لازم برای پخت گوشت

اصولا کسی گوشت را به صورت خام و نپخته استفاده نمی‌کند و آن را برای مصرف به شیوه های گوناگون طبخ می کنند. این ماده خوراکی با اهمیت غذایی بالایی که دارد در صورتی که به طور صحیح پخته نشود، مزیت های نافع خود را از دست می‌دهد و در حتی برخی مواقع امکان دارد خاطر طریقه طبخ اشتباه به یک ماده خوراکی زیان آور مبدل شود. اما با رعایت برخی موارد کلی می شود از سلامت گوشت استفاده شده مطمئن شد.
– از خصوصیات نمک این است که اگر به هر ماده غذایی افزوده شود سبب نرمی آن می‌شود، پس می شود در زمان پخت با اضافه کردن کمی نمک به گوشت مرغوبیت آن را افزایش داد.
– برخی کودکان گوشت دوست ندارد و می شود با دادن آب گوشت به آنان احتیاجشان به گوشت را برآورده کرد. به این خاطر باید گوشت را با آب سرد طبخ کنید. در صورتی که گوشت با آب زیاد اما گرم بپزید مواد غذایی‌اش به آب وارد نمی شود. اما در صورتی که به آب گوشت نیاز ندارید، می‌توانید آن را با آب گرم بپزید.
– زمانی که گوشت را برای پخت در قابلمه می گذارید ، سریعا پس از آن در قابلمه را نبندید. بخاری که از سطح گوشت بلند می‌شود، سمی است و احتیاج است رفع شود، پس پیشنهاد می‌شود تا وقتی که گوشت یک قل نزده، در قابلمه را کج قرار دهید و پس از چند دقیقه آن را کامل ببندید.
فروشگاه گوشت سنتر این مقاله را آماده کرده است تا شما عزیزان از ارتباط مزاج و نوع گوشت مصرفی مطلع شوید . امید واریم این مقاله برای شما مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *