اخبار

تقلب های بازارگوشت

بازار گوشت و تقلب های آن

بیشتر اوقات بازار تقلب در مورد کالاهای پرهزینه ، داغ‌تر از سایر کالاهاست .قبل از این ، به دفعات در رابطه با کارهای دغل کارانه ی بعضی از عرضه کنندگان گوشت مرغ چیزهایی شنیدیم ، کارهایی مانند آب بستن به مرغ‌ها برای وزین تر شدن آن ها و… اما هم اکنون صحبت هایی در خصوص تقلب در بازار فروش گوشت قرمز از سمت بعضی از قصابی‌ها و عرضه کنندگان آن شنیده می شود. به این خاطر ما در فروشگاه اینترنتی گوشت سنتر این مطلب را آماده کردیم تا شما عزیزان از تقلب های بازار گوشت آگاه شوید .

وزین کردن گوشت با نوشابه

یکی از روش های متداول اشخاص متقلب در این حیطه ، دستکاری کردن ترازو می باشد که این شیوه به خاطر نظارت شدید دستگاه‌های مربوطه و نظارت و کنترل ترازو‌ها در بازدید‌های انجام شده از قصابی‌ها، با کاهش رو به رو شد ، اما همچنان به ندرت مشاهده می شود. سوء استفاده کنندگان با این روش، گوشت کمتری را به خریداران می دهند .
اما از دیگر از روش های دغل کارانه قصابان منفعت طلب جهت وزین تر کردن گوشت با بهره گیری از نوشابه صورت می گیرد.
بعضی از اشخاص دغل باز با قرار دادن و گذاشتن گوشت در نوشابه‌های سیاه، سعی دارند وزن گوشت را افزایش دهند تا از اندازه واقعی بیشتر نشان داده شود.گوشتی که در نوشابه قرار می گیرد ، نوشابه را به خود جذب کرده و بعد از سپری شدن چندین ساعت، نوشابه مانند خونابه جذب لایه‌ها و بافت گوشت می گردد و با دقت به بو نداشتن نوشابه، تشخیص دادن این گوشت ها شدنی نیست.
از دیگر شیوه های متقلبانه در بازار استفاده از رنگ غذا است. به طوری که گوشت‌های نا مرغوب بعد از ترکیب با رنگ غذا، شکل خاصی پیدا می کنند و خریداران با دیدن آن ها فکر می‌کند که این گوشت از کیفیت خوبی دارد .
استفاده از این راه، معمولا برای گوشت هایی به کار برده می شود که بعضی از قصابی‌ها با قطعه قطعه کردن آن،گوشت را با عنوان گوشت کبابی و به شکل آماده قبل از طبخ، ارائه می کنند و با استفاده از ادویه و اسانس‌هایی مخصوص، با به کار بردن عناوین خاص می فروشند. اما باید بدانید بیان این بحث به معنی تقلبی بودن همه گوشت‌های کبابی آماده قبل از طبخ نیست.

تقلب های بازارگوشت

تقلب های بازارگوشت

تقلب در گوشت‌های چرخ کرده

ارائه گوشت بی کیفیت به شکل چرخ شده یکی از متداول ترین و شایع‌ترین شیوه های فروش گوشت بی کیفیت است.
افراد متقلب، با چرخ و ترکیب کردن سنگدان مرغ و حتی بخش هایی از گوشت گوساله و گوسفند که آشغال گوشت این دام ها هستند، به مشتریان گوشت چرخ کرده‌ای ارائه می‌کنند که بیشتر حجم آن گوشت گوسفند یا گوساله نیست.
این نکته شایان ذکر است که ارائه گوشت‌های چرخ کرده تقلبی در کالاهای بسته بندی شده بیشتر است و متاسفانه برخی گوشت‌های چرخ کرده خالص نیستند و با سنگدان، چربی زیاد، آشغال گوشت و …مخلوط می شوند و با بسته بندی‌های زیبا و جذاب به مشتری ارائه می گردد. خریداران برای خرید این کالاها باید دقت لازم داشته باشند. در درجه اول از قصابی‌ها و مراکز مجاز که سلامت و شرافت کاری آن‌ها محرز شده است برای خرید گوشت چرخ کرده اقدام کنند .
با دقت به این اصل که تقلب در گوشت‌های چرخ کرده در قیاس با سایر گوشت‌ها به دفعات بیشتر اتفاق می افتد ، مشتریان اول خرید تکه‌ای گوشت می خرند و پس از آن از قصاب در خواست می کنند که آن را در برابر چشم هایشان چرخ کند، اما بعضی از قصابی‌های ، در فروش و ارائه این گوشت‌ها هم تقلب و تخلف می‌کنند.
بعضی از قصابان منفعت طلب با گذاشتن چربی و گوشت‌های بی کیفیت در دستگاه چرخ گوشت قبل از آمدن مشتری، تکه‌های گوشت خریداری شده مشتری را در دستگاه می گذارند ، اما در اصل، آن چیزی که زمان چرخ از چرخ گوشت بیرون می‌آید، گوشت چرخ کرده بی کیفیت است .
این سوء استفاده‌های زمان اتفاق می افتد که مشتری، می خواهد گوشت چرخ کرده با وزن محدود را بخرد، چرا که طبیعتا در وزن های بالا، قسمت عمده گوشت، چرخ می‌شود، با همه این تعاریف در این موارد هم، قسمتی از گوشت چرخ کرده ارائه شده به مشتری شامل گوشت‌های بی کیفیتی است که قبل از آمدن مشتری، در دستگاه چرخ گوشت قرار داده شده است.

راه حل

بی شک ، بررسی و کنترل دستگاه‌های مربوطه در کم شدن این تخلفات و سوء استفاده‌ها موثر خواهد بود ، اما با دیدگاه واقع بینانه به این نتیجه می رسیم که نمی شود انتظار داشت دستگاه‌های نظارتی مربوطه ، از صبح تا شب در واحد‌های قصابی و مراکز توزیع و عرضه گوشت حاضر شوند .
خریداران باید با شناسایی واحد‌ها و مراکز عرضه و فروش گوشت معتبر که سلامت و شرافت کسب و کار آن‌ها محرز شده است ، برای خرید گوشت اقدام کنند.
در اخر ذکر این نکته اهمیت دارد که در کنار قصابان منفعت طلب و سود جو عرضه کنندگان گوشت قرمز هم وجود دارند که در هیچ شرایطی شرافت خود را برای منفعت طلبی له نمی کنند و نباید بیان این مقاله سبب شود بعضی فکر کنند همه کارکنان این حیطه، افرادی بد و متقلب هستند، اما به این واقعیت هم باید دقت داشت که در این حیطه هم، مانند همه اصناف دیگر احتمال منفعت طلبی و سرکیسه کردن مشتریان به شیوه های مختلف وجود دارد و امکان پذیر است . شما این امکان را دارید که با خرید گوشت از فروشگاه اینترنتی گوشت سنتر با اطمینان کامل گوشت سفید وقرمز مورد نیاز خود را تهیه کنید و نگرانی برای کیفیت آن نداشته باشید چرا که ما در گوشت سنتر بهترین ها را برای شما آماده کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *