اخبار

خواص گوشت برای کودکان و نوجوانان

خواص گوشت برای کودکان و نوجوانان چیست؟

در عصر حاضر کودکان و نوجوانان میل زیادی به استفاده گوشت، تخم مرغ و شیر ندارند و در قیاس به سی سال قبل تعداد زیادی از نوجوانان میل به استفاده از رژیم های گیاهخواری دارند؛ برخی مواقع هم به خاطر تناسب اندام غذای زیادی نمی خورند . ما در فروشگاه اینترنتی گوشت سنتر در این مقاله به بررسی خواص گوشت برای کودکان و نوجوانان می پردازیم. با ما همراه باشید.
کمبود گوشت و فراروده های حیوانی فرآیند رشد کودک و نوجوان را دچار توقف کرده و رشد مغزی و جسمی آن ها آهسته صورت می گیرد .کودکان و نوجوانان اغلب میل دارند غذاهای آماده، بیسکویت و شیرینی جات و چیپس و سه برابر قبل نوشابه های گازدار استفاده کنند. اکثرا برنج، ماکارونی و پیتزا می خورند و مواد غذایی مهم مانند پروتئین گوشت ، شیر و تخم مرغ را کمتر استفاده می کنند . استفاده میوه و سبزی هم بسیار کمتر از مقدار نیازشان است. تنها نصف نوجوانان شیر می خورند، آن هم به مقدار 5/1 تا 2 لیوان در روز که بسیار کمتر از میزان مورد احتیاج آن هاست .

دلیل گوشت نخوردن کودکان و نوجوانان

این مورد که به چه علت کودکان گوشت را کمتر استفاده می کنند علت های زیادی دارد که یکی از آن ها میل خیلی زیاد دختران نوجوان به لاغری و تناسب اندام است. آنها برای پیشگیری از چاقی ، گوشت و شیر را کمتر استفاده می کنند، به این خاطر که از چربی که در ماده غذایی موجود است هراس دارند .
60 درصد دختران نوجوان برنامه غذایی غلطی دارند. آن ها بعضی وعده های غذایی را کنار می گذارند ، در نتیجه دچار سوء تغذیه ای می شوند و به جای یک غذای پر انرژی و سالم مانند یک ساندویچ گوشت یا یک تخم مرغ با نان شیرینی جات، نوشابه و تنقلاتی را استفاده می کنند که تنها کالری زیادی دارد و هیچ منفعتی برای آن ها ندارد. بالاخص نوجوانانی که ورزش می کنند و رژیم غذایی مناسبی ندارند ، باید دقت داشته باشند که هم در تمریناتشان کم می آورند، هم بعد از مدتی مشکلاتی برای آن ها ایجاد می شود؛ اغلب دختران در خطر ابتلا به پوکی استخوان، قطع عادت ماهیانه و مشکلات گوارشی می باشند.

دلایل ضرورت استفاده گوشت برای کودکان و نوجوانان

این بحث به طور مطلوب محرز شده است که استفاده گوشت جهت بهبود سلامتی، بالا رفتن سطح ایمنی و رشد و نمو نیاز است و جهت مطمئن شدن از کارکرد مناسب ذهن و یادگیری صحیح، استفاده آن اهمیت دارد. برخی از نتایج تحقیقات ارتباط موارد روز افزون کوتاه قدی ، فقدان رشد و و شکستگی استخوان ها را با عدم مصرف گوشت و دیگر فرآورده های پروتئینی در نوجوانان نشان داده اند. کودکانی که گوشت استفاده نمی کنند و مواد خوراکی دیگر را هم کم استفاده می کنند، اغلب حس خستگی دارند، نسبت به محیط بی تفاوت می شوند و تمرکز این افراد کم می شود، اکثر مواقع بیمار هستند و برخی اوقات حس افسردگی دارند و در خطر کوتاه قدی و نداشتن رشد مناسب قرار می گیرند. استفاده گوشت و مواد پروتئینی به شکل منظم نوجوان را نیرومند، قد بلند و سالم بار می آورد و به رشد درست شخص کمک می کند.

مواد مغذی موجود در گوشت

-آهن

آهنی که در گوشت وجود دارد مرغوبیت زیادی دارد و به سهولت به بدن جذب می شود. در صورتی که آهن غیر هِم یا آهنی که در مواد خوراکی گیاهی مانند غلات و سبزیجات وجود دارد کمتر به بدن جذب می شود و 90 درصد آهن استفاده شده هدر می رود. دلایلی که از جذب آهن پیشگیری می کند فیتات هایی است که در غلات، حبوبات و مغزها وجود دارد و پلی فنول هایی که در سبزیجات موجود است. نشانه های کمبود آهن عبارتند از : خستگی، سردرد، حساس شدن و کم شدن قدرت انجام امور. در کودکان کم سن، کمبود آهن سبب کاهش سطح هوش و توانایی صحبت کردن می شود. دختران بالاخص در سنین بعد از بلوغ به خاطر هدر رفتن آهن احتیاج زیادی به دریافت آن دارند .

-روی

گوشت، مرغ و تخم مرغ منابع سرشار از روی و سایر ریزمغذی های مورد نیاز جهت بهبود عملکرد سیستم ایمنی و تأمین رشد هستند. کم شدن توانایی درک مسائل ، نقص کارکرد حافظه کوتاه مدت و کاهش سطح سلامت دستگاه ایمنی در مبارزه با بیماری ها، در ارتباط با کمبود این ریزمغذی است. با اینکه در حبوبات و دانه ها هم روی وجود دارد ، اما فیتاتی که در این مواد غذایی وجود دارد به ” روی ” وصل می شود و از جذب آن پیشگیری می کند.

خواص گوشت برای کودکان و نوجوانان

خواص گوشت برای کودکان و نوجوانان

-ویتامینB12

در فرآورده های حیوانی وجود دارد و جهت شکل گیری سلول های تازه در طول فرآیند رشد نیاز است. فقدان آن سبب کم خونی و از بین رفتن اعصاب می شود.
برخی اشخاص این گونه می اندیشند که با استفاده مکمل می شود فقدان مواد مغذی در بدنشان جبران کنند. اما این افراد تنها خود را گول می زنند. بررسی های پی در پی مشخص کرده است که ، کسب مواد مغذی از راه مواد غذایی طبیعی در یک برنامه متعادل، خیلی کامل تر و بهتر از مکمل هاست. البته ما همچنان از کارکرد خیلی از اجزاء غذاها مطلع نیستیم. به طور مثال از فیتوکمیکال های1 ( رنگدانه های گیاهی ) که در سبزیجات وجود دارد به عنوان مواد ضد سرطان استفاده می شود، اما خیلی از این اثرات همچنان ناشناخته اند.
بررسی های تازه مشخص کرده است که ” ” CLA2 یا ” لینولئیک اسید مرکب ” که در چربی های حیوانی وجود دارد یک ماده ضد سرطان مهم است . پس نوجوان با استفاده نکردن سبزیجات و منابع حیوانی ،این مواد مهم را دریافت نمی کنند.
در خصوص اشخاص گیاهخوار، بالاخص نوجوانان و کودکان گیاهخوار، امکان ایجاد کم خونی، فقدان انرژی، دردهای شکمی، نفخ و مشکلات هضمی و کوتاه قدی وجود دارد. حتی گیاهخوارهای سابقه دار هم بر این باورند که ، استفاده مقدار کمی گوشت برای بدن نیاز است، چرا که گوشت کم چربی، منبعی فشرده و کم کالری از مواد مغذی بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *