اخبار

شرایط نگهداری گوشت در خانه

شرایط نگهداری گوشت در خانه چیست؟

انسان از زمانی استفاده گوشت را شروع کرد که با حیوانات گوناگون و معیشت آن ها مواجهه شد و وسایل و ابزار گوناگونی را برای شكار اختراع کرد.پس از آن با تقلید از حیوانات درنده، گوشت شكار خود را بدست آورد و استفاده كرد. در طی زندگی انسانی در طول زمان های گوناگون نقش گوشت و شكار به عنوان یك ركن غذایی حفظ شد و با گسترش و توسعه جوامع انسانی و پیدایش فرهنگ ، حیطه تولید، فرآوری، عرضه، نگهداری و آماده سازی آن به یك صنعت پایا و پویا مبدل گشت…
گوشت یك ماده غذایی سرشار از پروتئین است که نمی شود هیچ ماده غذایی را جایگزین آن کرد. در حال حاضر به خاطر مصائب جوامع صنعتی و احساس نیاز و همین طور میل خانواده‌ها به اندوخته سازی بعضی از مواد غذایی مانند گوشت و فرآورده های پروتئینی، بحث بهداشت و نگهداری این ماده غذایی پروتئینی در مکان های ارائه و منازل بسیار مهم است. ما در این مقاله ، مواردی در خصوص شرایط  نگهداری گوشت در خانه را برای شما آورده ایم . تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

– نخست الزامی است از سلامت این ماده غذایی اطمینان حاصل کنید چرا که مطلوب ترین راه کارها برای محارست از گوشتی که کیفیت ندارد اصلا ارزشی ندارند. پس احتیاجات خود را از فروشگاه‌های بهداشتی و نیک نام فراهم نمایید و توجه داشته باشید كه زنجیره سرما در آنها مراعات گردد به این معنی که گوشت درون یخچال قرار داشته باشد. تلاش كنید گوشت را از نزدیك‌ترین مکان دارای اعتبار ارائه تهیه نمایید.
– در صورتی که خرید شما دارای بسته بندی است و پاکیزه است و می خواهید 2 تا 4 روز پس از خرید، آن را استفاده كنید، احتیاج نیست که بسته‌بندی آن را عوض کنید و این امکان را دارید که آن را در همان شكل تا وقت استفاده در یخچال نگهداری کنید. در صورتی که گوشت را تمیز، خرد و در كیسه‌های پلاستیكی قرار دادید این امکان وجود دارد که تا 2 روز آن را در یخچال (دمای زیر 2 درجه سانتی‌گراد) نگهداری کنید و البته به شرط بسته‌بندی در ورق های آلومینیومی‌ یا كاغذ مومی‌ این امکان را دارید که تا 4 روز این روند ادامه دهید. بسته‌بندی صحیح گوشت به غیر از جلوگیری از نشت آلودگی و بو گرفتن بقیه مواد موجود ، سبب نگهداری رطوبت خوب آن هم می شود.
– فریز كردن و انجماد یك شیوه صحیح و مطلوب جهت ذخیره سازی در زمان طولانی برای گوشت است. اما مقدار کمی از مواد غذایی مانند املاح، پروتئین‌ها و ویتامین‌های محلول در آب در فراّیند بر طرف شدن یخ گوشت از حالت انجماد از دست می‌روند اما گوشت بیشتر خاصیت های فیزیكی مانند مزه، بو، بافت و ارزش غذایی‌اش را نگهداری می‌كند. دمای فریزر تقریبا باید کمتر از 17- درجه سانتی گراد باشد. بسته‌بندی صحیح و ایمن همراه با جلوگیری از رفت و آمد هوا و رطوبت، گوشت را در برابر فریز سوختگی یا همان خشكی بیش از حد سطح گوشت نگهداری می‌كند.

شرایط نگهداری گوشت در خانه

شرایط نگهداری گوشت در خانه

– زیاد بودن زمان قرارگیری گوشت در برابر اكسیژن و نور سبب پدیده‌ای به اسم اكسیداسیون چربی‌ها در ساختمان گوشت قرمز می گردد كه یكی از عامل های به وجود آمدن مزه نامطلوب در گوشت است. برای دوری از این مسائل پیش از فریز این محصولات، چربی‌های زیاد آن را تا جایی که ممكن دارد تمیز کنید و از مقاومت و عدم نفوذ پذیری بسته‌ها اطمینان حاصل کنید . الزامی است مقدار گوشت هر بسته با استفاده یک یا در نهایت دو وعده غذایی شما هماهنگ باشد ،به گونه ای كه ناچار نشوید الباقی گوشت مانده را دوباره فریز كنید. محصولات فرآوری شده با ادویه و نمك را تنها به شكل وكیوم می توان فریز نمود در غیر این صورت در طی چند روز مزه ترشیدگی پیدا می‌کنند.
– مواد غذاهای گوشتی مانده را به سرعت در یخچال یا فریزر قرار دهید. در صورتی که کمی از غذایتان زیاد است، آن را در ظرف‌های كوچك و كم‌عمق قرار دهید تا به سرعت سرد شود.
– فریز كردن گوشت شیوه تقریبا راحت و ایمنی جهت محارست از مواد غذایی است اما الزامی است از صحیح بودن كار فریزر هم آگاهی داشته باشید. به این جهت می شود هر چند وقت یک بار با آزمایشی آسان از این امر اطمینان حاصل کنید . دماسنجی را میان بسته‌های درون فریزر قرار دهید ، 5 تا 8 ساعت بعد دماسنج را بیرون بیاورید و دمای آن را بخوانید. توجه داشته باشید كه پیش از استفاده ، دماسنج باید دمای صفر را نمایان کند.
حال این پرسش پیش می آید که آیا فریز كردن گوشت، همه میكروب‌های آن را برطرف می کند ؟ جواب خیر است، اما با سردسازی و انجماد این امکان فراهم می شود که از رشد و زندگی معمولی میكروب‌ها پیشگیری کرد.
آیا می شود گوشت بیرون آمده از فریزر را دوباره فریز كرد؟ این امر به جز در حالت پخت پیشنهاد نمی گردد؛ چرا که مرغوبیت گوشت در هر دفعه فریز کردن و ذوب کم می شود. با دانش به این مورد كه بافت گوشت دارای درصد بالایی آب است، فریز کردن سبب به وجود آمدن كریستال‌های یخ در ترکیب آن می‌شود. این كریستال‌ها در زمان ذوب بسته گوشتی، فیبرهای ساختمانی گوشت را خراب می کنند و سبب به جریان یافتن خونابه می‌شوند. در صورتی که انجماد تكرار شود، گوشت خیلی خشك می شود. این تكرار کار منجمد سازی امکان دارد خطر آلودگی میكروبی گوشت را بالا ببرد.

امتیازات بسته بندی گوشت وکیومی

بسته‌بندی وكیوم گوشت، پایداری را بالا می برد ؛ چرا که با برطرف کردن هوا از کنار گوشت، از رشد میكروب‌ها جلوگیری می کند. امکان دارد این سبک نگهداری، سبب به وجود آمدن بوی خاصی در گوشت شود اما این خطری ندارد و در زمان پخت و پز بر طرف خواهد شد.

نگهداری بیش از حد گوشت در فریز

زمان محارست از فرآورده های گوشتی به طور منجمد، به خاطر مهار رشد میكروبی، زیاد است. این زمان بیش از آنكه به سلامت غذا ارتباط داشته باشد، با مرغوبیت مد نظر خانواده‌ها رابطه پیدا می‌كند. بعد از مدت زمان معلومی با اینکه همه موارد رعایت شده ، گوشت فریزشده روند خشك شدن را آغاز می کند و این بحث سبب از بین رفتن مزه اصلی این ماده غذایی می گردد.
همان طور که پیشتر گفتیم شرط اول نگهداری صحیح گوشت بهره گیری از گوشت سالم است. شما این امکان را دارید که با خرید از فروشگاه اینترنتی گوشت سنتر مرغوب ترین گوشت را تهیه کرده و با بسته بندی مناسب آن را نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *