اخبار

فواید و مضرات گوشت شتر

فواید و مضرات استفاده از گوشت شتر

گوشت شتر و مواد غذایی بدست آمده از آن مواد مطلوبی به حساب می آیند که میل کردن آن ها امکان دارد سبب پیدایش عادت غذایی گوناگونی برای استفاده کنندگان شود که بعضی از این عادت های غذایی امکان دارد سبب ایجاد دشواری های اقتصادی و بهداشتی برای استفاده کنندگان باشند، از این عادت ها خوردن گوشت به طور خام یا تخمیر شده هستند.
بعضی از تحقیقات نشان داده اند که شیو ه های استفاده گوشت در مواقعی باعث نشر وسیع بیماری هایی در کشورهای عربی و یا بازاریابی آن در مواقعی سبب نشر وسیع بیماری هایی در کشورهای عربی می شود به این خاطر که در کشور ها عربی میهمانی ها و سفره های بزرگ برگزار می شود که در آن میهمانان بسیاری شرکت کرده و همه اشخاص بر سر این سفره ها حاضر می شوند و در صورتی که در این میهمانی ها گوشت آلوده ای استفاده شود این اشخاص به بیماری دچار می شوند . به همین خاطر مقامات بهداشتی محلی، منطقه ای و بین المللی ارزش خیلی زیادی برای بهداشت گوشت و مشتقات آن و شیوه های فرآوری و استفاده آن قائل اند. فروشگاه اینترنتی گوشت سنتر این مقاله را آماده کرده است تا شما از فواید و مضرات گوشت شتر مطلع شوید. پس با ما همراه باشید.

تغییر عادت های غذایی مردم 

مشکلی که باز هم وجود دارد دگرگونی عادت های غذایی مردم در ارتباط با استفاده گوشت و تولیدات گوشتی است که برطرف کردن آن راحت به نظر نمی آید. انسان از زمان کودکی به خوردن گونه های معینی از غذاها عادت دارد و به این خاطر از میل کردن بقیه غذاهایی که به آن عادت ندارند و یا غذاهایی که به خاطر بعضی از باورهای شرعی، اجتماعی و عرفی نهی شده است، خودداری می کند. برای نمونه خیلی از شهرنشینان به خاطر عادت نکردن به استفاده گوشت شتر از میل کردن آن خودداری می کنند و بعضی از آن ها اعتقاد دارند که گوشت شتر دیر پخته می شود و بوی نامطبوعی دارد و همین طور سبب طولانی شدن زمان حاملگی در بانوان باردار می شود.

فواید گوشت شتر

گوشت شتر منشا مطلوبی برای خیلی از مواد غذایی با اهمیت است که لازمه ی بدن هستند ، این گوشت دربردارنده موادی با اهمیت غذایی زیاد و بسیاری از ویتامین های مفید است که بدن به آن ها نیاز دارد. که این ویتامین ها شامل ویتامین ب کمپلکس و بعضی عناصر معدنی با ارزش مانند آهن، فسفر و کلسیم می باشند. همین طور گوشت شتر توانایی ویژه ای در نگهداری هر چه زیادتر آب دارد که این خاصیت اهمیت بسیاری در معین کردن بعضی خاصیت های طبیعی گوشت دارد. گوشت شتر از لحاظ ترکیب شیمیایی با بقیه گوشت های چهار پایان اهلی فرق دارد.

فواید و مضرات گوشت شتر

فواید و مضرات گوشت شتر

گوشت شتر در قیاس با گوشت گاو مقدار کمتری چربی، پروتئین و خاکستر دارد. پروتئین های گوشت شتر اسیدهای آمینه مهم مانند تریپتوفان و همین طور اسید آمینه های نیمه ضروری را ندارند. گوشت شتر همین طور در قیاس با گوشت بقیه چهارپایان های اهلی سدیم بیشتر و پتاسیم کمتری دارند که این مسئله با متابولیسم آب در بدن چهار پا رابطه مستقیمی دارد. باید اضافه کرد که کلسیم تنها در عضلات ران زیاد است اما آهن و روی در گوشت شتر از مقدار آن در گوشت چهار پایان اهلی دیگر کمتر است. ترکیب شیمیایی گوشت شتر فرق زیادی با ترکیب شیمیایی گوشت چهار پایان اهلی دیگر مخصوصا گاو ندارد. مشاهده شده که گوشت شتر در قیاس با گوشت گاو از نمداری زیادی برخوردار است و پروتئین و چربی کمتری دارد.

خصوصیات ظاهری گوشت شتر

گوشت شترهای جوان که ها بین 1 تا 3 سال سن دارند ، نرم تر و خوش مزه تر از گوشت شترهای پیر است که اصولا گوشتی محکم و دیر هضم دارند. هر چه حیوان سن بالاتری داشته باشد از مقدار نرمی گوشت هم کم می شود. به همین خاطر بهتر است شتر های یک ساله برای استفاده قربانی شوند. گوشت شترهای با سن کم از لحاظ مزه و طعم و نرمی به گوشت گاو شباهت دارند.
دلیلی که سبب می شود بعضی از مردم فکر کنند گوشت شتر دیر پخته می شود استفاده از گوشت شترهای پیر و بزرگسال است، چرا که هر چقدر عمر شتر زیاد تر باشد پیوندهای موجود بین الیاف بافت همبند زیادتر می شود و کمتر حرارت و آنزیم ها بر آن ها اثر می گذارند. گوشت شترهای بزرگسال و پیر برای سرخ کردن خوب نیستند، چرا که به خاطر داشتن مقدار زیادی کلاژن دیر پخته می شوند اما می شود این گوشت را فرآوری کرده و از آن کالباس درست کرد و این که آن را مثل بقیه گوشت ها خشک کرده و برای زمان زیاد در روغن حیوانی نگهداری کرد.
به همین خاطر توصیه می شود همه گوشت شتر را تجربه کنند چرا که انسان باید با دقت به سرعت محقق شدن حوادث در جهان امروز و تحولاتی که هر از چند گاهی در محیط زیست اطراف ما اتفاق می افتد و شامل جنگ ها و بیماری ها و بلایای طبیعی است به استفاد همه انواع گوشت هایی که وجود دارند عادت کند. این کار در کشورهای غربی رخ داده است و استفاده کنندگان برای گریز از بیماری جنون گاوی خوردن گوشت شتر مرغ را در برنامه غذایی خود جای داده اند.

شیوه طبخ غذا با گوشت شتر

عکس تفکرات نادرست خیلی از مردم که فکر می کنند گوشت شتر کمی شیرین مزه است راسته و سردست گوشت این حیوان به شکل کباب کوبیده با کمی چربی کوهان آن خیلی خوشمزه است و بسیار لطیف است به این شکل که اگر کسی از قبل خبر نداشته باشد که کباب گوشت چه حیوانی را می خواهد بخورد اصلا باور نمی کند که این کباب با گوشت شتر بوده چرا که بسیار لذیذ تر از گوشت بره است.
گوشت چرخ کرده شتر که در با بزرگی جثه و قد بلند آن خیلی افتاده و رام است برای تهیه کردن کباب کوبیده، کباب بشقابی، شامی، کوفته و هر نوع غذایی که با گوشت چرخ کرده آماده می شود، غذایی خیلی خوشمزه خواهد شد و آن زمان می اندیشید که چرا تا به حال از این گوشت سالم و خوشمزه غافل بوده و در به جای آن گوشت گاو و گوشت گوساله که طبعی سرد دارد استفاده شده است.
غذاهای فرنگی با طبع سرد که منبع بروز خیلی از بیماری ها مانند آلزایمر، پارکینسون، ام اس، ضعف گوارشی، پوکی و نرمی استخوان، پیری زود رس، ناتوانی و بی میلی جنسی، ناراحتی های روحی و عصبی به خاطر بالابردن نم داری و سردی در لایه های خاکستری مغز و همین طور به وجود آوردن بی حالی و سستی در بافت ها و نورون های عصبی در انتقال پیام رسانی هستند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *