اخبار

ماهی را بیشتر از گوشت و مرغ بخریم

چرا جای گوشت و مرغ بیشتر ماهی بخریم ؟

گوشت دسته ای بافت‌هاي عضلاني، پيوندي و استخواني می باشد. گوشت يك مادة غذایی مهم و منبع خوب پروتئيني است که به چند دسته تقسیم شده است: در كل دسته اعظم گوشت بر مبنای مقدار استفاده، گوشت قرمز مثل گوشت گوسفند و گوساله است، پس از آن گوشت سفید مانند گوشت طيور و پرندگان اهلي مثل مرغ و بوقلمون که از لحاظ مقدار استفاده در دسته دوم جای دارند و گوشت ماهي‌ها و سایر آبزيان دريائي مثل ميگو و خرچنگ در دسته سوم جای می گیرند.اهمیت غذائي پروتئين گوشت سفيد و قرمز در قیاس با پروتئين گياهي زیادتر است، چرا که میزان زيادي از اسيد آمينه های مهم ولازم جهت حفظ سلامتي بدن را شامل می شوند و به این خاطر خارج يخچال خيلي سریع خراب مي‌شود.چربي گوشت اصولا به دو شکل پیدا و پنهان مشاهده مي‌شود كه چربي گوشت قرمز زیادتر از گوشت سفيد است.
چربي گوشت هایی دريائي به شکل کامل از اسيدهاي چرب غيراشباع تشکیل شده است که به عنوان اسيدهاي چرب امگا-3 مشهور اند. همین طور مقدار كلسترول در آبزيان خیلی كم است. خوراک های دريائي شامل گونه های مختلف املاح و ويتامين‌ها مانند ويتامين A، D، ويتامين‌هاي گروه Bاملاحي مانند فسفر و كلسيم هستند.اسيدهاي چرب امگا-3 موجود در خوراک های دريائي، افسردگي و بداخلاقي را رفع می کنند و سبب بهبود کارکرد قلب، مغز، قدرت بينائي، حافظه و تنظيم فشار خون مي‌شود و به دلیل وجود این خاصیت های مهم و کاربردی است كه می گوییم ماهی را بیشتر از گوشت و مرغ بخریم.

چربی‌های غیراشباع

ماهی را بیشتر از گوشت و مرغ بخریم از این جهت اهمیت دارد که چربی ماهی و بقیه پستانداران دریایی با چربی که در بقیه غذاها وجود دارد حتی با چربی‌های گیاهی متفاوت است و کاملا از اسیدهای چرب غیراشباع تشکیل شده است .در چربی خوراک های دریایی و آبزیان گونه خاصی از اسیدهای چرب موجود است که در چربی گوشت قرمز و دانه‌های گیاهی مشاهده نشده است. به این گونه چربی‌ها اسید چرب امگا3 می گویند که وجود این اسیدهای چرب مانند EPA، DHA و همین طور دسته لینولئیک، لینولئیک و آرشیدونیک، در گوشت ابزیان از نظر تغذیه‌ای، مقام ویژه ای به آبزیان می بخشد . بر مبنای بررسی و مطالعات کلینیکی انجام شده ، استفاده ماهی و محصولات آبزیان اثر فوق العاده ای برای جلوگیری و حتی درمان خیلی از بیماری‌ها دارد.

پروتئین ماهی

ماهی بخریم چرا که میزان پروتئین موجود در گوشت ماهی اصولا بین ۲۰ ـ ۱۵ درصد است كه برخی مواقع امکان دارد به كمتر از ۱۵ درصد و یا بیشتر از ۲۸ درصد هم باشد. پروتئین ماهی در بردارنده مقدار زیادی اسیدآمینه‌های لیزین و متیونین است كه در پروتئین‌های گیاهی به مقدار كمتری موجود می باشد. در قیاس با گوشت مرغ اسیدآمینه تریپ توفان که در گوشت آبزیان وجود دارد، به مقدار زیادتری است، به گونه ای که این اسیدآمینه امکان مبدل شدن به نیاسین را دارد و مثل یك ویتامین در بافت بدن اثر تنظیم‌کنندگی دارد.

ماهی را بیشتر از گوشت و مرغ بخریم

ماهی را بیشتر از گوشت و مرغ بخریم

مواد معدنی ماهی

بهتر است ماهی بخریم چرا که سرشار از مواد معدنی است به گونه ای که مقدار کلسیم ماهی خیلی زیادتر از کلسیم گوشت قرمز است. به گونه ای که در 100 گرم گوشت ماهی و میگو به ترتیب 650 و 323 میلی‌گرم کلسیم موجود است.در صورتی که در 100 گرم گوشت قرمز مخصوصا گوشت گاو و گوسفند این مقدار به ترتیب 68 و 150 میلی‌گرم است. میگو و ماهی از نظر غنی بودن سلنیم نسبت به گوشت مرغ بهتر است. بررسی ها معلوم کرده است كه استفاده روزانه ۱۲۰ گرم میگو حدودا ۸۰ درصد احتیاج روزمره سلنیم را برآورده می‌کند. این عنصر همین طور در پیشگیری از پیری زودرس تاثیر است. یكی از عناصر بااهمیت و مهم در ساختار آنزیم ها و خون، آهن است كه ماهی و میگو از منابع سرشار از آهن به حساب می آیند.

هضم آسان ماهی

ماهی به گوارش سالم تر کمک می کند چرا که در گوشت ماهی کمتر مواد کلاژن و بافت پیوندی همبند موجود است این همان ماده‌ای که در صورتی که زیاد شود هضم را سخت می کند. پس به این خاطر که ماهی زیاد از این ماده ندارد هضم آن از گوشت راحت تر است .مقدار هضم پذیری گوشت ماهی بین 98 ـ 89 درصد است، در صورتی که این مورد در خصوص گوشت مرغ و گاو 90-78 درصد است. حتی زمانی که طول می کشد گوشت ماهی در داخل معده هضم شود تقریبا 45-60 دقیقه است و این زمان برای مرغ بین 90-120 دقیقه و برای گوشت تقریبا 180 دقیقه طول می کشد که این زمان زیاد سبب می‌شود گوارش فشار زیادی را متحمل شود.

ارزش غذایی گوشت قرمز و ماهی

همان گونه که پیشتر گفتیم ،گوشت ماهی حاوی 15 تا 20 درصد پروتئین است در صورتی که گوشت قرمز حاوی 5 تا 15 درصد پروتئین است . پس 100 گرم ماهی زیادتر از 100 گرم گوشت قرمز به بدن شما پروتئین می دهد .ماهی های کم چربی شامل کمتر از 5 درصد و گوشت های قرمز شامل 20 تا 30 درصد چربی هستند .
چربی در ماهی به گونه ای تقسیم شده که می شود آنرا جدا کرد اما گوشت قرمز ، چربی به گونه ای در بافت آن پراکنده است که این کار با زحمت زیادی دارد.
مقدار آبی که در 100 گرم ماهی وجود دارد 75 گرم است در صورتی که این مقدار در 100 گرم گوشت قرمز بین 65 تا 70 گرم است .
در گوشت ماهی مواد کلاژن به مقدار کمی وجود دارد .این همان ماده ای است که در صورتی که زیاد شود هضم را سخت می کند . پس به این خاطر که این ماده در ماهی خیلی کم است هضم آن از گوشت راحت تر است .
مقدار کلسیم ماهی خیلی زیادتر از کلسیم گوشت قرمز است .به گونه ای که در 100 گرم گوشت ماهی و میگو به ترتیب 650 و 323 میلی گرم کلسیم موجود است .در صورتی که در 100 گرم گوشت قرمز مخصوصا گوشت گاو و گوسفند این مقدار به ترتیب 68و 150 میلی گرم است.
مقدار کالری که در 100 گرم گوشت قرمز مثلا گوشت گاو وجود دارد به طور میانگین 220 کالری است . اما این مقدار در 100 گرم ماهی تنها 80 کالری می باشد .
ماهی در قیاس با گوشت کمتر خاصیت حرارت بخشی دارد .
مقدار آهنی که در گوشت قرمز وجود دارد بیشتر از ماهی است اما مقدار ید گوشت ماهی زیاد تر از گوشت قرمز است.
ما در فروشگاه اینترنتی گوشت سنتر این مطلب را آماده کردیم تا خواص و مزیت های ماهی را بیشتر بشناسید امیدواریم برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *