اخبار

میزان مصرف روزانه گوشت قرمز هر فرد

میزان مصرف روزانه گوشت قرمز برای هر فرد

یکی از مواد غذایی سرشار از پروتئینی گوشت قرمز است که بدن جهت حفظ سلامتی خود به آن احتیاج دارد. همین طور با استفاده گوشت قرمز میزان ایمنی فرد افزایش می یابد. با استفاده از گوشت قرمز به اندازه مورد نیاز ، ذهن کارکرد صحیحی پیدا خواهد کرد و به بهتر شدن یادگیری مدد می رساند . اما اندازه استفاده گوشت قرمز باید به چه میزانی باشد که شخص به همراه منفعت بردن از آن به عوارض آن دچار نشوید ؟ در این مقاله به میزان مصرف روزانه گوشت قرمز هر فرد می پردازیم. با ما همراه باشید.

میزان مصرف گوشت قرمز روزانه و هفتگی

پروتئینی که در گوشت موجود است قادر است زخم‌های ایجاد شده بر بدن انسان را بازسازی کند و رشد شخص را به روند طبیعی باز گرداند. همین طور پروتئینی که در گوشت وجود دارد از پیدایش کم خونی پیشگیری می‌کند و کم خونی را کم می کند. این مورد شایان ذکر است که مقدار آهن و روی که درون گوشت قرمز موجود است از گوشت سفید زیادتر است، اما الزامی است به مقدار استفاده گوشت قرمز دقت کنیم که استفاده زیاد یا کم هر ماده غذایی خطراتی را در پی خواهد داشت و به بدن و سلامت فرد صدمه می زند.
مقدار استفاده گوشت قرمز بر اساس نظر کارشناس تغذیه برای هر شخص ایرانی که سالم باشد الزامی است روزانه برابر ۴۵ گرم باشد و این میزان برای سالمندان و کودکان و بزرگسالان متفاوت است. برای سالمندان یک سهم، برای کودکان سه سهم و برای بزرگسالان برابر با دو سهم پیشنهاد می گردد. هر یک سهم؛ حاوی ۳۰ تا ۳۵ گرم گوشت قرمز پخته یا ۴۵ گرم گوشت خام است. به این خاطر که وقتی که گوشت پخته شد آب گوشت از بین می‌رود.
اما استفاده این اندازه گوشت قرمز برای هر شخص ایرانی ضروری است چون سازمان تغذیه ایران یک هرم مواد غذایی خانوار ایرانی آماده کرده است که در آن مقدار استفاده گوشت قرمز برای هر شخص سالم و به شکل روزانه تقریبا یک تا دو سهم است.
همین طور بر اساس موارد ذکر شده سایر منابع و بررسی های صورت گرفته استفاده گوشت پخته شده به اندازه کمتر از ۵۰۰ گرم در هفته برای هر فرد سالم خوب است و احتیاجی نیست که روزانه گوشت قرمز استفاده شود. گوشت‌هایی که فرآوری شده اند مانند گونه های مختلف سوسیس‌ها هم باید بسیار کمتر از این میزان استفاده شوند. ۵۰۰ گرم گوشت قرمز پخته شده معادل ۷۰۰ تا ۷۵۰ گرم گوشت خام است؛ پس مطلوب است که برای استفاده گوشت قرمز چربی‌های آن جدا شود و با سبزیجات و مواد غذایی گیاهی مغذی مخلوط شود . ماهی، مرغ کم‌چرب و پروتئین‌های گیاهی مانند نخود، لوبیا، عدس و سویا مطلوب ترین موارد جایگزین گوشت قرمز هستند. انجمن پژوهش سرطان آمریکا بیان کرده است که به طور کل نباید در هفته به میزان بالاتر از ۳۰۰ گرم گوشت استفاده شود و گوشتی که فرآوری شده باشد را باید کنار گذاشت و یا استفاده آن را کم کرد. حتما به غیر از اینکه از استفاده گوشت قرمز باید لذت ببرید و از خاصیت های آن استفاده کنید ، الزامی است که به سلامت خود هم دقت داشته باشید و از زیاده روی در استفاده آن پیشگیری کنید.

عوارض استفاده بیش از حد گوشت قرمز

استفاده زیاد گوشت قرمز به این معنی است که بیشتر از دو تا سه بار در هفته و بیش از ۵۰۰ گرم در هفته؛ افزایش تهدید ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان‌های گوارشی مانند سرطان روده بزرگ، بیماری نقرس، سرطان پستان و سرطان پروستات را در به دنبال دارد. استفاده بیش از حد گوشت در کودکان دختر هم امکان دارد به قاعدگی زودرس منتهی شود. به طور کلی استفاده بیش گوشت قرمز عمر مفید انسان را کم می کند و شانس داشتن عمر زیاد را از او می‌گیرد.

شیوه استفاده گوشت قرمز

همان گونه که در مقدار استفاده گوشت قرمز باید توجه کنیم، در گزینش گوشت قرمز و راه استفاده آن هم باید دقت کافی را داشته باشیم.
از استفاده قطعه های گوشتی که چربی همراه آن‌هاست دوری کنید و گوشتی که تمیز شده و لخم باشد را تهیه نمایید و یا تمام چربی‌های آن را پیش از اینکه به مرحله پخت برسد از آن جدا کنید. استفاده دل، جگر و قلوه و بقیه گوشت‌های اندامی و همین استفاده گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس، کالباس، هات داگ و مانند آن‌ها را هم کنار بگذارید.
گوشت را سرخ نکنید و آن را تفت ندهید و به جای این کار گوشت را آب پز کنید. از دیگر شیوه های صحیح برای استفاده گوشت قرمز گذاشتن آن در فر است و یا گذاشتن آن بر روی اجاق گاز و پختن آن به طوری که چربی که ذوب شده است از آن جدا شود. اگر که به صورت آرام پز کردن گوشت را آماده می کنید قبل از اینکه غذا را استفاده کنید چربی‌های آن را جدا کنید.و در انتها برای اینکه از انتقال عفونت‌ها از راه غذا جلوگیری شود باید حرارت رساندن به گوشت تا ۷۴ درجه سانتی گراد باشد، اما مواظب باشید که گوشت ذغالی نشود.

تهیه گوشت سالم و با کیفیت بسیار مهم است. ما در فروشگاه اینترنتی گوشت سنتر بهترین گوشت قرمز ، گوشت سفید و … را برای شما آماده کرده ایم شما می توانید با تهیه گوشت به طور غیر حضوری از گوشت سنتر از مزایای خرید از ما بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *