اخبار

پیامد های مصرف نکردن گوشت

پیامد های مصرف نکردن گوشت چیست؟

اغلب ما از استفاده کنندگان هر روزه گوشت و محصولات آن هستیم به گونه ای که این مواد خوراکی قسمت جدا نشدنی از رژیم غذایی ما هستند. با ما در فروشگاه اینترنتی گوشت سنتر همراه باشید تا پیامدهای مصرف نکردن گوشت را برایتان شرح دهیم.

-حفظ محیط زیست با استفاده نکردن گوشت

هرساله ما شاهد کشتار تعداد زیادی دام جهت استفاده گوشت هستیم. کشتار و زندانی شدن تعداد زیادی حیوان برای رفع کردن احتیاجی که شاید تا این حد هم مهم نباشد. با اینکه بحث اصلی این مقاله در ارتباط به سلامت و رژیم غذایی است اما ذکر این مطلب احتمالا تا اندازه ای ما را جهت کاهش مصرف گوشت راغب می کند. هر سال تقریبا ۷۰ میلیارد حیوان جهت برآورده کردن احتیاجات انسان پرورش داده و کشتار می‌شوند.
استفاده زیاد آب جهت پرورش این حیوانات هم از این مباحث مطرح در قسمت محیطی زیستی این مقاله است. برای پرورش حدودا نیم کیلو گوشت تقریبا ۲۰۰۰ گالون آب احتیاج است. پیش‌بینی‌ها نشان از آن است که اقیانوس‌ها تا سال ۲۰۴۸ بی ماهی می شوند و این صید بی حساب کتاب آبزیان، آینده‌ی این موجودات را به خطر می اندازد.

-کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲

بررسی های گوناگون مشخص کرده است که گوشت‌های فرآوری‌شده خطر مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد. خطر مبتلا شدن به این بیماری در اشخاصی که گوشت استفاده می‌کنند حدودا دو برابر اشخاص گیاه‌خوار است. بررسی های دیگر در رابطه با ارتباط دیابت و گوشت مشخص کرده است که با استفاده یک مرتبه گوشت در هفته برای ۱۷ سال خطر مبتلا شدن به دیابت ۷۴ درصد زیاد می شود. گوشت قرمز فرآوری شده به خاطر مواد خاصی که در ترکیبات آن وجود دارد کارکرد سلول‌های تولید انسولین را با دشواری مواجهه می‌کند.

-دریافت میزان وگونه مناسبی از پروتئین

همان گونه که کمبود پروتئین برای بدن زیان آور است، استفاده بیش از حد آن هم تهدید امیز است. دریافت پروتئین بیش از حد از عوامل مهم افزایش وزن، ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی و سرطان‌ است، از سمتی هم پروتئین‌های که در گیاهان موجود اند برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها مفید هستند.
دانشمندان باور دارند پروتئینی که در گیاهان موجود هستند اثر بسزایی در محافظت از ما در برابر بیماری‌های مزمن دارند. بررسی های بسیاری در مورد تفاوت بین پروتئین‌های گیاهی و حیوانی صورت گرفته است و مفید بودن پروتئین‌های گیاهی در مقایسه به گونه حیوانی را ثابت کرده اند.

-کاهش التهاب بدن با کاهش استفاده گوشت

خیلی از مردم با این که آگاه اند استفاده گوشت فرآوری شده آن‌ها را به سمت سرطان می کشاند باز هم استفاده آن را کنار نمی گذارند. از دیگر عوارض استفاده گوشت افزایش خطر ابتلا به التهاب‌های شدید در بدن می باشد این التهاب‌ها قادرند پیامد های دردناک کوتاه یا طولانی مدتی برای سلامت بدن شما ایجاد کنند با کاهش استفاده گوشت این التهابات کم می شوند.

پیامد های مصرف نکردن گوشت

Rib eye steak

-کم شدن کلسترول خون

یکی از با اهمیت ترین عوامل ایجاد کننده خطر در مشکلات قلبی، زیاد بودن مقدار کلسترول خون است. استفاده چربی‌های اشباع که منبع مهم آن انواع گوشت و پنیر است به مقدار قابل توجهی کلسترول خون شما را زیاد می کند و این مورد سلامتی شما را به خطر می اندازد.

-کاهش مشکلات روده ای

سلامت روده‌ی یک شخص اثر بسزایی در سلامت تمام بدن او دارد به گونه ای که بر اساس باور دانشمندان، سلامتی از این قسمت آغاز می‌شود. شخصی که روده‌ای سالمی ندارد ، پتانسیل زیادی برای مبتلا شدن به دامنه گسترده ای از بیماری‌ها دارد.
محققان اعتقاد دارند که با مصرف غذاهای گیاهی روده‌ی ما میکروبیوم‌های سالم‌تری خواهند داشت. گیاهان حاوی فیبر زیادی هستند و این فیبرها تاثیر بسزایی در بهتر شدن اوضاع باکتری‌های مفید روده دارند این در صورتی است که فیبرهای بدست آمده از گوشت، تخم مرغ و فراروده های لبنی سبب رشد باکتری‌های بیماری‌زا در روده می شوند. بررسی مشخص کرده است که با استفاده کولین و کارنیتین که در گوشت، تخم مرغ و فرآورده‌های لبنی موجود است بدن ماده‌ای به اسم TMAO می سازد. این ماده اوضاع پلاک‌های کلسترول در رگ‌ها را بدتر می‌کند و تهدید سکته و مشکلات قلبی را زیاد می کند. غذاهای گیاهی مقدار کمی TMAO تولید می‌کنند . در نتیجه با کاهش تولید این ماده سمی الگوی باکتریایی در روده تصحیح می گردد.

-افزایش طول عمر

بررسی ها مشخص کرده است که پرهیز در غذا خوردن در صورتی که به طور درست صورت گیرد سبب تولید مقدار کمتری هورمون رشد می‌شود. این کاهش تولید ، سبب می‌شود تا سلول‌ها به جای تقسیم شدن بازسازی و ترمیم خود را آغاز کنند. محققان می گویند با پرهیز درست از خوردن، سلول‌های بنیادی ترمیم و سلول‌های سرطانی از بین خواهند رفت. این چرخه‌ی نافع از بازسازی و نابودی سلول‌ها سبب زیاد شدن عمر شخص خواهد شد. احتمالا این سوال برایتان پیش می اید که این پرهیز از غذا خوردن چه ربطی به استفاده و پرهیز از گوشت دارد ؟ جواب این سوال این است که این پرهیز از غذا سبب ترغیب افراد به رعایت رژیم گیاه محور می‌شود. این رژیم غذایی گیاهی مطلوب ترین سبک رژیم جهت پیشگیری از بیماری‌ها و افزایش طول عمر است.

-تصحیح عملکرد ژن ها

هم اکنون دانشمندان به این برآیند دست یافتند که عوامل محیطی در فعال و غیرفعال کردن ژن‌ها اثر دارند. بررسی های اخیر مشخص کرده اند که مصرف رژیم گیاهی سبب کم شدن خطر ابتلای مردان به سرطان پروستات می‌شود و ژن‌های سرطانی کمتر می توانند فرصت خودنمایی داشته باشند. رژیم غذایی گیاهی اثر بسزایی در زیاد شدن طول تلومر‌ها دارند، تلومر در اصل بخش انتهایی کرموزوم‌ است و اثر بسزایی در سلامت DNA ما دارد. بهتر شدن وضعیت تلومرها سبب جوان‌ ماندن جسم شما و کم شدن خطر ابتلا به بیماری‌های در ارتباط با سن می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *