اخبار

چرا نباید زبان ومغز گوسفند بخورید؟

دلایلی که نباید زبان و مغز گوسفند بخورید

کله‌پاچه یا یک غذای اصیل که به طور رایج در خاورمیانه و قفقاز جنوبی استفاده می شود. شیوه پخت این خوراک در کشورهای گوناگون تقریبا بهم شبیه است . این غذا خیلی چرب و انرژی زا است. افرادی که به چربی خون مبتلا هستند یا کلسترول و اسید اوریک خونشان زیاداست و یا به بیماری نقرس مبتلا هستند ، الزامی است از استفاده کله‌پاچه خودداری نمایند .ما در فروشگاه اینترنتی گوشت سنتر این مطلب را آماده کرده ایم تا شما عزیزان بدانید چرا نباید زبان و مغز گوسفند بخورید؟ پس با ما همراه باشید.
کله‌پاچه از طبخ سر و دست و پا و اندام های داخلی گوسفند آماده می شود . این غذا حاوی بناگوش، زبان، مغز، چشم، گوشت صورت و پاچه می باشد . واحد شمارش کله پاچه «دست» است و هر دست حاوی یک کله و چهار پاچه است. آب این خوراک هم به‌عنوان پیش‌غذا با نان میل می‌شود و برخی مواقع با آب نارنج هم خورده می شود.
کله‌پاچه غذایی است که دیر پخته می شود و طبخِ آن زمان زیادی می خواهد . کله‌پاچه را برخی مواقع با آبلیمو میل می‌کنند.
کله‌پاچه در ایران اصولا در رستوران های ویژه ای به اسم کله‌پزی یا طباخی آماده می‌شود. کله‌پزها معمولا همیشه کار می کنند . متریال این خوراک اول صبح به دست آشپز می‌رسد. طباخ تا ظهر آن را تمیز کرده و آماده می‌کند و در آخر از ظهر تا صبح فردا آن را می پزد. بر مبنای یک رسم قدیمی، شب‌های پایانی ماه رمضان یا همان ۲۳ رمضان فروش کله پز ها افزایش می یابد و مشتریان زیادتری میل به خرید کله پاچه دارند. در آیین برخی از شهرهای ایران، در شب ۲۷رمضان که شب قصاص قاتل امام علی، ابن‌ ملجم است، اکثر مردم آن شهر «کله‌پاچه» میل می کنند و بر قاتل امام لعنت می گویند.

دلیل اینکه نباید زبان و مغز گوسفند را بخورید چیست؟

مصرف این خوراکی با فواصل زمانی زیاد آسیب هایی را در پی ندارد اما این بحث بسته به احوال جسمانی شخص هم هست، به‌ گونه ای که استفاده این ماده غذایی برای اشخاصی که به چربی و فشار خون و مبتلا هستند و افرادی که در خطر حمله قلبی و مغزی هستند به هیچ وقت پیشنهاد نمی‌شود.
این را باید بدانید که 100 گرم مغز گوسفند، حاوی 1000 میلی‌گرم کلسترول است، این در صورتی است که 100 گرم تخم‌مرغ حاوی 250 تا 300 میلی‌گرم کلسترول است و سایر مواد نافع مانند اسید چرب مورد نیاز بدن و پروتئین را هم شامل می شود و در اصل ارزش پروتئینی آن صد درصد است.
کارشناسان تغذیه ای معتقدند سن، جنس، شرایط فیزیولوژی از دسته عواملی هستند که در برنامه غذایی اشخاص به آن ها دقت می شود و باور دارند استفاده کله پاچه نه کاملا ممنوع است و نه به طور تمام مصرف آن پیشنهاد می شود ، اما باید به این مورد دقت کنیم که بهتر است غذاهای سالم به جای این ماده غذایی مصرف شوند .
زبان و مغز گوسفند، نسبت به بقیه بخش های این خوراکی چرب تر هستند و اشخاصی که به نقرس مبتلا هستند، مصرف این مواد غذایی، اسید اوریک آن ها را بالا می برد و باعث پیدایش مشکلات بیشتری برای آن ها می‌شود.

چرا نباید زبان و مغز گوسفند را بخورید؟
پاچه گوسفند با اینکه دیرهضم است مزیت های نافعی برای مفاصل دارد، اما بناگوش و چشم گوسفند پر از چربی‌های اشباع ‌شده هستند و استفاده آن پیشنهاد نمی‌شود. همین طور زبان، ‌دل، جگر و قلوه گوسفند در بردارنده کلسترول زیادی هستند.
در شرایطی مصرف از کله پاچه پیشنهاد می گردد که این ماده خوراکی در خانه طبخ شود ؛ به این خاطر که بیشتر اوقات فروشنده‌ها برای لذیذ تر شدن این خوراکی به آن روغن اضافه می کنند و در این حالت صدمات جبران نشدنی استفاده از کله پاچه برای بدن خواهد داشت.
افرادی که به پرفشاری خون یا اختلالات تنفسی مبتلا هستند، استفاده تلیت و کله پاچه سبب نقصان تنفسی آن ها می شود . به کودکان هم پیشنهاد می شود به این خاطرکه سیستم دفاعی آن ها به طور کامل ورزیده نشده از خوردن کله پاچه‌های بیرون خود داری کنند و استفاده آماده شده آن در منزل هم کم باشد.
سه اصل غذایی مهم در تغذیه که باید به آن ها دقت کرد این است که مواد غذایی باید هماهنگ با جنس، سن و شرایط فیزیولوژی اشخاص استفاده شوند و تنوع در استفاده مواد غذایی هم باید مد نظر قرار داده شود.
کارشناسان تغذیه استفاده از انواع سبزیجات، حبوبات،‌لبنیات، پروتئین‌ها، غلات و… را برای تمامی اشخاص به طور متنوع پیشنهاد می کنند . همین طور باید دقت کنیم که استفاده صبحانه حتماً در برنامه غذایی قرار داشته باشد؛ به این خاطر این بحث افراد را در خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار می دهد و در اصل میل به استفاده مواد قندی را زیاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *