اخبار

گوشت گوسفند،گاو یا شتر؟

گوشت گوسفند،گاو یا شتر خوردن کدام یک بهتر است

گوشت قرمز بر مبنای انواع دام گونه های مختلفی دارد، گوشت گاو، گوسفند، گوساله، بوفالو (گاومیش)، بره، شتر و گوشت حیوانات شکاری از این دسته می باشند. حال پرسش این است گوشت گوسفند،گاو یا شتر ؟ خوردن کدام یک بهتر است؟

گوشت گوسفند

خیلی از افراد معتقدند که گوشت گوسفند در قیاس با گوشت گوساله اهمیت غذایی زیادتری دارد و به این خاطر که بافت نرم و لطیفی دارد و مزه و بوی خوبی دارد برای انواع خوراک و خورش‌‌های سنتی مناسب است، و تنها گوشت گوسفند را دوست دارند و هیچ گوشت دیگری برایشان دلچسب نیست.
این صحیح است که گوشت گوسفند با بیشتر مزاج ها سازگار است و راحت تر و سریع تر نسبت به گوشت گوساله هضم می شود و بافت نرم ومزه خوبی دارد، اما باید آگاه باشید که گوشت گوسفند و گوساله از لحاظ ارزش غذایی با هم یکی هستند و مقدار روی، آهن و ویتامین B12 در آن‌ها برابر است با این فرق که گوشت گوسفند خیلی چرب است وسبب افزایش کلسترول و تری ‌گلیسیرید خون می شود، اما گوشت گوساله به غیر از اینکه کم ‌چرب‌‌تر است در قیاس با گوشت گوسفند کلسترول کمتری هم دارد. پس اشخاصی که به چربی خون بالا ، بیماری های قلبی و دیابت مبتلا هستند خوب است که گوشت گوسفند را از رژیم غذایی‌‌ خود حذف کنند.

گوشت گوساله

بررسی ها مشخص کرده است که گوشت گوساله برای ورزشکاران بهتر است و به بالا رفتن سطح تستسترون مدد می رساند که البته در صورتی که دام در طبیعت پرورش یافته باشد و خوراک طبیعی ‌تری داشته باشد در قیاس با گوساله‌‌های پرورشی علاوه بر اینکه اهمیت غذایی بیشتری دارد، مزه آن هم مثل گوشت گوسفند است و به خاطر آن ‌که مقدار بافت پروتئینی آن در قیاس با بافت چربی در مقایسه با گوشت گوسفند زیادتر است، به بیشتر شدن نیرو و حجم عضلانی ورزشکاران کمک می‌کند. اما این مورد شایان ذکر است که زیاد روی در استفاده گوشت گوساله امکان دارد باعث جمع شدن چربی در قسمت شکم و پهلو و بیشتر شدن چربی خون شود. ذکر این نکته هم حائز اهمیت است که گوشت گاو در قیاس با گوساله چاق‌ کننده است دیرتر هضم‌تر می شود.

گوشت بره

با اینکه که گوشت بره، بافت ماهیچه‌ای متراکم و با حجم زیادی ندارد ، اما بیشتر افراد به خاطر آن‌ که رنگ صورتی خوبی دارد و بیشتر آن گوشت و کمتر چربی دارد گوشت گوسفند را بیشتر استفاده می کنند. اما گوشت بره چه خصوصیات متفاوتی دارد و آیا استفاده آن پیشنهاد می‌شود؟ گوشت بره از لحاظ تردی و مزه در بین سایر گوشت حیوانات بهترین است و سریع تر هضم می شود.
این گوشت در بردارنده همه اسیدهای آمینه مهم برای بدن است و امکان دارد در تولید بافت‌‌های تازه نافع باشد. گوشت بره میزان فوق العاده ای فسفر با کلسیم و آهن دارد و از منبع خوبی از ویتامین‌های گروه B مخصوصا B12 است.

گوشت گوسفند،گاو یا شتر؟

گوشت گوسفند،گاو یا شتر؟

گوشت گاو یا بوفالو

امکان دارد تا به حال گوشت گاومیش یا بوفالو به چشمتان نخورده باشد. احتمالا هم گوشتی با مزه ، رنگ و بافتی متمایز تر از گوشت گاو میل کرده باشید، اما نفهمیده باشید که گوشت چه حیوانی است. گاومیش یک حیوان نافع و سه منظوره است به این معنی که شیر، گوشت و قدرت مطلوبی دارد، اما در قیاس به گوشت گاو به خاطر داشتن دسته ای ویژگی های نامطلوب طرفداران کمی دارد.

فرق گوشت گاو و گاومیش

بررسی ها نشان داده است مقدار پروتئین این گوشت با گوشت گاو مساوی است، اما چربی و کالری آن 5/1تا ۲ برابر زیادتر از گوشت گاو است. مقدار ویتامین‌‌های B و کلسیم گوشت گاومیش درصدی کمتر اما از لحاظ مقدار فسفر، آهن و پتاسیم با گوشت گاو مساوی است با این فرق که سدیم گوشت گاومیش مقداری زیادتر است.
گوشت گاومیش در قیاس با گوشت گاو به این خاطر که مرغوبیت و اهمیت غذایی کمتری دارد و ویژگی های ظاهری، بافتی و پختی آن خوب نیست و کمتر مورد پذیرش استفاده کنندگان است.

گوشت شتر

در دستورات اسلامی استفاده گوشت شتر به خاطر خصوصیات متفاوتی است که در قیاس به بقیه گوشت ها دارد خیلی توصیه شده ، اما چند وقتی است که این گوشت دوست داران بسیاری پیدا کرده است. در دستورات دینی آمده که گوشت شتر نیروی بدنی و استقامت را افزایش می دهد و اعصاب را بهبود می بخشد و از اختلالات در رشد جنین پیشگیری می‌کند و استفاده آن به زنان باردار، شیرده، دانش ‌آموزان، ورزشکاران و افراد پیر پیشنهاد می شود.
ظاهر این گوشت مثل گوشت گوساله است و با توجه به اینکه بیشتر خانواده‌ها از محکم بودن و دیرپز بودن این گوشت شاکی اند باید بگوییم که در صورتی که گوشت شتر جوان را مصرف کنید هم از داشتن بافتی نرم و خوشمزه لذت می برید هم برای چرخ و کباب کردن خوب است. این گوشت پروتئین و چربی کمی در قیاس به گوشت گاو و گوساله دارد، اما مقدارسدیم موجود در آن زیاد و پتاسیم آن کم است که این مورد به تحمل ‌پذیری شتر در نبود آب ارتباط دارد.آهن و روی گوشت شتر کمتر از گوشت بقیه دام‌هاست، اما فسفر، کلسیم و ویتامین‌های B در عضلات ران این حیوان زیادتر است. قلم و کوهان شتر در درمان درد پا و کمر به کار برده می‌شود.

استفاده صحیح گوشت

خیلی از اشخاص اعتقاد دارند که به این خاطر که انواع گوشت قرمز تری ‌گلیسیرید و کلسترول زیادتری دارد باید آن را از رژیم غذایی‌شان حذف کنند. اما در صورتی که استفاده گوشت کاملا کنار گذاشته شود بدن با فقر کلسترول رو به رو شده ، در انتها بر مبنای مکانیسم طبیعی بدن، آنزیم ساخت کلسترول در کبد شروع به کار کرده و به تولید کلسترول مشغول می شود و اگر این چربی در خون خیلی کم شود ، ممکن است مقدار تولید آن در اندازه لازم هم زیادتر شده و منجر به بیشتر شدن کلسترول خون می شود.
ما در فروشگاه گوشت سنتر بهترین انواع گوشت قرمز را برایتان مهیا کردیم تا شما با خرید اینترنتی گوشت براحتی در منزل بهترین ها را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *