اخبار

گوشت گوسفند یا گوساله؟

کدام گوشت؛ گوسفند یا گوساله؟

با اینکه گوشت گوسفند و گوساله از لحاظ اهمیت غذایی مخصوصا میزان آهن موجود در آن ها فرقی با هم ندارند اما به این خاطر که گوشت گوسفند ترد و نرم تر است و سریع تر هضم می شود ، اکثر اشخاص دوست دارند که گوشت گوسفند را استفاده کنند .در این مقاله ما در فروشگاه اینترنتی گوشت سنتر میخواهیم بررسی کنیم که گوشت گوسفند یا گوساله کدام بهتر است؟
بافت درونی و بیرونی گوشت گوسفند چربی زیاد تری در مقایسه به گوشت گوساله دارد و به این خاطر افرادی که مبتلا به چاقی، چربی خون و فشارخون بالا می باشند، باید این گوشت را کمتر در رژیم غذایی خود قرار دهند به ویژه اشخاصی که چربی خون از نوع کلسترول بالا دارند، نه تری‌گلیسرید. البته این اشخاص باید در مرحله اول گوشت گوسفند و بعد از آن گوساله را کمتر استفاده کنند. افرادی هم که نارسایی کلیوی دارند در استفاده گوشت قرمز باید مواردی را رعایت کنند. با اینکه استفاده گوشت گوسفند در اشخاص مبتلا به اسید اوریک بالا، نقرس یا سنگ‌های کلیوی از نوع اسیداوریکی، مانعی ندارد اما این بیماران هم الزامی است استفاده آن را کاهش داده و خوب است که اغلب گوشت سفید مصرف کنند.
گوشت قرمز منبع بسیار مطلوبی از پروتئین و مواد معدنی مخصوصا آهن می باشد و با استفاده آن به ویژه گوشت گوسفند که چرب‌تر است، انرژی زیادتری به استفاده کنند می بخشد، بنابراین خوب است که کودکان در حال رشد بالاخص کودکان لاغر، دختران 13 یا 14 ساله، بانوان جوان، پسران و افرادی که به بیماری کم‌خونی فقر آهن دچار هستند، هر روز حداقل 60 و حداکثر 150 گرم گوشت گوسفندی را به شکل کباب‌پز، کباب کوبیده، برگ یا چنجه آماده و استفاده کنند.
به سالمندان و کودکانی هم که سو تغذیه دارند و یا لاغر و کم‌خون هستند یا رشدشان دچار مشکل شده است پیشنهاد می‌شود در رژیم غذایی‌ خود گوشت گوسفند را به خاطر بافت نرم، سهولت هضم و مزه لذیذ آن قرار دهند.
همچنین برای این که زمان پختن خوراک هایی مثل آبگوشت به ارزش غذایی آن اضافه شود بهتر است بخش های گوشت را با استخوان که مخلوطی مثل کلسیم و کلاژن دارد، طبخ کنید. استفاده مغز استخوان بالاخص برای اشخاص لاغر و افرادی که دچار کم‌خونی هستند، کاربرد دارد چرا که مقدار زیادی چربی، ترکیبات خون‌ساز مخصوصا آهن و چربی‌های نافعی دارد. البته در صورتی که استخوان تنها طبخ شود، سطح آن لایه‌ای به شکل ژله ساخته می‌شود که گونه ای ژلاتین است و به خودی خود اهمیت غذایی زیادی ندارد اما در صورتی که در کنار مواد غذایی سرشار از پروتئینی مثل گوشت پخته شود، بسیار مقوی خواهد بود.
در حال حاضر کارشناسان تغذیه پیشنهاد می‌کنند در هفته حداکثر 2 وعده گوشت قرمز، 2 وعده گوشت مرغ و 2 وعده گوشت ماهی در رژیم غذایی اشخاص قرار داده شود. یک روز در هفته هم می شود پروتئین لازمه ی بدن را با استفاده از تخم‌مرغ (2 عدد) یا دیگر منابع پروتئینی مانند حبوبات (عدس، لوبیا و…) برآورده کرد.

گوشت گوسفند یا گوساله؟

گوشت گوسفند یا گوساله؟

کدام گوشت برای کدام خورش بهتر است؟

یکی از موضوعات با اهمیت در دانش بازرسی گوشت که در رشته دامپزشکی و همین طور رشته تخصصی بهداشت مواد غذایی در دانشکده‌های دامپزشکی آموزش داده می‌شود، دسته بندی و استفاده گوشت است، به این خاطر که هر گوشتی جهت فراهم کردن هر غذایی خوب نیست و هر بخش از گوشت استفاده مخصوصی دارد و نمی شود تنها گوشت را خریده و برای طبخ کردن هر غذایی آن را به کار برد. گوشتی که به شکل متداول استفاده آن برای آماده کردن خورش‌هایی مانند قورمه سبزی، بادمجان و قیمه پیشنهاد می‌شود، گوشت ران است و در پخت خورش‌هایی مثل بامیه، کرفس، به و آلواسفناج، استفاده ماهیچه پیشنهاد می‌شود. در ایران با دقت به فرهنگ‌های غذایی گوناگون ، بخش بزرگی از گوشت گوسفند (60 تا 65 درصد لاشه) به عنوان گوشت خورشی (تحت عنوان گوشت با استخوان) به کار برده می‌شود که قسمت سرسینه، سردست، کتف و حتی میان پهلو را شامل می شود.
گوشت خورشی در قیاس با گوشت کبابی که در عرف بازار گوشت، گوشت درجه 1 اسم دارد به عنوان گوشت درجه 2 مشهور هستند ، اما از نظر مواد مغذی، فرق آن چنانی این دو نوع گوشت با هم ندارد. همین طور ذکر این نکته حائز اهمیت است که گوشت گاو و گوساله در قیاس با گوشت گوسفند چربی کمتری دارد.
در حال حاضر کارشناسان تغذیه پیشنهاد می‌کنند در هفته حداکثر 2 وعده گوشت قرمز، 2 وعده گوشت مرغ و 2 وعده گوشت ماهی در برنامه غذایی افراد باشد. یک روز هم می شود پروتئین لازمه ی بدن را با استفاده از تخم‌مرغ (2 عدد) یا بقیه منابع پروتئینی مثل حبوبات عدس، لوبیا و…تأمین کرد این گونه در مخارج هم صرفه‌جویی کرد.
از سمتی هم مقدار گوشت قرمز مورد نیاز در یک روز برای شخص بالغی که باردار و شیرده نیست، تقریبا 120 گرم است نه زیادتر اما خیلی از افراد فکر می‌کنند در صورتی که گوشت بیشتری مصرف کنند، سالم‌تر خواهند بود در صورتی که این فکر کاملا غلط است. با اینکه گوشت های مختلف با هم فرق های جزئی دارند ، اما مقدار مواد مقوی آن‌ها حدودا یکی است. هم اکنون با دقت به اینکه قیمت گوشت قرمز از مرغ زیادتر است و استفاده ماهی هم در میان مردم آن چنان متداول نیست، سرانه استفاده مرغ در ایران در قیاس به سرانه دنیا آن به مراتب زیادتر است. اینکه مردم تقریبا 25 درصد گوشت قرمز و ماهی استفاده می‌کنند و 75 درصد گوشت مرغ، معلوم می کند گوشت سفید به خاطر علت های گوناگون بین ایرانیان دوست داران بیشتری دارد. البته آموزش و تبلیغ این که گوشت‌های سفیدی مثل گوشت مرغ و ماهی از گوشت قرمز سالم‌تر هستند هم می‌تواند دلیلی برای بیشتر شدن درخواست برای مرغ در بازار کشورمان باشد.
فروشگاه اینترنتی گوشت سنتر انواع گوشت قرمز وسفید را در کنار فرآورده های سالم برای شما فراهم آورده است تا بهترین ها را بدون خروج از منزل بدست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *